History

Fabrykę Polskich Zakładów Elektrycznych Brown-Boveri S.A. w Żychlinie utworzono w 1921 roku. Uruchomiono produkcję silników trójfazowych, transformatorów, prądnic współpracujących m. in. z silnikami Diesla, a później pierwszych w Polsce silników tramwajowych. Zakład działalność produkcyjną rozpoczął w 1923 r. - opuściło wtedy fabrykę pierwsze 14 maszyn.

Kolejne lata przyniosły wzrost wielkości produkcji: 1924 r. - 90 szt., 1925 r. - 216 szt.

Był to okres niezwykle dynamicznego rozwoju firmy. W dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego na skutek braku rentowności w 1931 r. zakład został zamknięty na dwa lata.

645_600x600fc0b5976bb1a013581e24f59001eaacddc185cf4.png

 

646_600x600e7da49874786214b47ca52c044bfff512171a6c0.png

 

Powtórne uruchomienie zakładu pod zmienioną nazwą Zakłady Elektromechaniczne Rohn-Zieliński SA-licencja Brown Boverimiało miejsce w 1933 roku. Głównymi odbiorcami wyrobów ówczesnej fabryki w Żychlinie był przemysł papierniczy, włókienniczy, chemiczny i górnictwo, a także przemysł 'okrętowo-morski' - przede wszystkim marynarka wojenna. Szczytowym osiągnięciem w tej dziedzinie byt silnik główny do polskiej łodzi podwodnej.

 

Kilka lat przed wybuchem II wojny światowej fabryka w Żychlinie wygrała przetarg na dostawę transformatorów dla odcinka Mościce - Starachowice, pierwszej w Polsce linii wysokiego napięcia Rożnów - Warszawa.

Po wojnie fabrykę Rohn-Zieliński w wyniku nacjonalizacji upaństwowiono, spółkę rozwiązano, a zakład otrzymał nazwę Zakłady Wytwórcze Maszyn Elektrycznych i Transformatorów M-1. Produkcję wznowiono 15 marca 1945r. Zakład nadal pozostawał najpoważniejszym w kraju producentem silników elektrycznych i transformatorów. W pierwszych latach powojennych zakład skupiał znakomitą kadrę specjalistów z zakresu konstrukcji i technologii maszyn elektrycznych i transformatorów, która była później zapleczem dla rozwijającego się przemysłu elektrotechnicznego i elektromaszynowego oraz nauki.

W roku 1967 zakład przyjął nazwę Zakłady Wytwórcze Maszyn Elektrycznych i Transformatorów EMIT. W tym samym roku część produkcji transformatorów oraz kadry technicznej zostaje przeniesiona do nowoutworzonej fabryki transformatorów ELTA w Łodzi.

W wyniku procesu prywatyzacji w 1997 roku właścicielem ponad 70% akcji spółki staje się Elektrim S.A. w Warszawie. W tym samym roku Elektrim podejmuje decyzję o utworzeniu na bazie krajowych fabryk produkujących silniki elektryczne, grupy kapitałowej Elektrim-Motor, do której obok EMIT-u należą Besel, Indukta i Celma.

Jako producent elektrycznych maszyn wirujących oraz transformatorów średniej i dużej mocy, spółka utrzymuje nadal swoją stałą pozycję na zmieniającym się rynku inwestycyjnym, dostosowując jakość wykonania, technologię produkcji i zarządzanie do standardów europejskich. Efektem prowadzonej polityki jakościowej było nadanie spółce certyfikatu systemu zapewnienia jakości ISO9001 w roku 1997.

W roku 2001 w wyniku przekształceń organizacyjno-własnościowych ze spółki EMIT zostają wydzielone: zakład produkcyjny transformatorów, zakład energo-mechaniczny oraz zakład narzędziowy.

Spółka przyjmuje nazwę - Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT S.A. w Żychlinie. W roku 2002 na bazie spółek produkcyjnych oraz biura sprzedaży eksportowej Cantoni Motor S.A. w Warszawie powstaje Grupa Cantoni - największy w Polsce producent oraz dostawca silników i napędów elektrycznych.